Bulut Santral Nasıl Çalışır

  • 07.08.2019

Şirketiniz için bulut santral aldıktan sonra, daha seri şekilde iletişim için ilk adımı atmış olursunuz. Peki ya bulut santral nasıl çalışır? Gelin isterseniz bu sorunun yanıtına birlikte bakalım. Bulut santral bulut teknolojisi ile çalışmakta olup serverler üzerinden iletişim sağlamaktadır. Yani internet olan her yerde işiniz ile olan bağınız koparmadan, tıpkı ofisinizdeymiş gibi görüşmelerinize devam edebilirsiniz.

Bulut Santral Nasıl Çalışır?

Karşılama menüsü hazırlayın

Bulut santral kurulumunun ardından, yapmanız gereken birkaç sihirli dokunuş ile kurumsal kimliğinize katkı sağlayabilirsiniz. Öncelikle firmanız adına hazırladığınız karşılama menüsü (IVR Robot Operatör) oluşturup, tuşlanan numaralara göre gelen aramayı dâhilîlere ya da çağrı gruplarına yönlendirebilirsiniz. Örneğin: ‘’muhasebe için 1’i insan kaynakları için 2’yi tuşlayınız’’ gibi. Dilerseniz daha sonra bu ayarları size özel kontrol panelinden, kolaylıkla değiştirebilme imkânına da sahipsiniz

Numaranızı oluşturun

İster 0850 ile başlayan yeni bir numara alarak, ya da müşterilerinizin aşina olduğu bilinen sürekli kullandığınız numaranızı bulut santral numarası olarak kullanabilirsiniz.

Kurulum ve destek maliyetsiz

Bulut tabanlı olan bu sistemlerde fiziksel santral cihazlarına gerek duyulmaz. İşiniz internet üzerinden ilerler. Her alanda kolaylık sağlayan internet teknolojisi ile bulut santral cihazı almanız gerekmez. Bulut santral kontrol panelinizi kendiniz kolaylıkla yönetebilirsiniz. Oldukça basit bir kullanıma sahip olan bu sistem için teknik destek maliyeti de söz konusu değildir. Ücretsiz kurulum ile paranız cebinizde kalır.

Görüşme maliyetleri çok uygun

Bulut santral konuşma paketleri ile kuruşu kuruşuna konuşursunuz. Konuşmalarınız saniyelik olarak ücretlendirilir. Ucuz görüşme yapmak için taahhüt vermeye ya da her yöne paketi gibi gereksinime gerek duyulmaz.

Bulut santral çalışma prensibi

  • Müşterileriniz sizi tahsis ettiğiniz numaranızdan arar.
  • Gelen çağrı Bulut santral sistemine ulaşır.
  • Karşılama robotu gelen telefonu açar ve ‘’XXX firmasına hoş geldiniz, dahili numarayı biliyorsanız tuşlayınız, bilmiyorsanız, muhasebe için1, insan kaynakları için 2, operatör için 0’ı tuşlayınız’’der.
  • Arayan kişi ilgili birimi tıklar
  • Arayan kişinin tuşlamasının ardından ilgili dahilinin masasındaki telefon çalar
  • Eğer yerinizde değilseniz, istediğiniz takdirde sistem çağrıyı sesli mesaj olarak ya da cep telefonunuza aktarır.